Vypukla vojna a vy máte 30 sekúnd. Čo si zbalíte? Čo ak nestihnete ujsť a pôjde vám o holý život? Čo ak čelíte dezinformáciám a nechcete ? A čo ak stojíte na druhom konci barikády a propaganda vás núti robiť hanebné veci?

O iniciatíve

Niektorí píšu, iní dokumentujú, ďalší pomáhajú materiálne. My tvoríme videohry. A tie už dávno nie sú len o zábave. Pomáhajú chápať skúsenosti a zážitky, ktorými si hráč v reálnom živote nikdy nemusel prejsť. Cieľom našej iniciatívy je pomocou hier priblížiť čo najväčšiemu publiku obraz o situácii u nášho východného suseda.

Hry

Aké je to žiť vo vojnou zmietanej Ukrajine? Dá sa vôbec dnes nepodľahnúť dezinformáciám? Ako ich odhaliť? A nad čím vlastne premýšľa taký okupujúci vojak?

Zahrajte si naše hry alebo ich odporučte ľuďom vo svojom okolí. Všetky sú zadarmo, no poteší nás, ak sa prostredníctvom vybranej organizácie rozhodnete finančne podporiť tých, ktorí momentálne potrebujú peniaze najviac – ľudí na Ukrajine.

Point of No Return

Turn based survival adventúra odohrávajúca sa v prostredí vojnou zmietaného mesta. Vašou úlohou je dostať sa na jeho okraj a zachrániť sa. V ceste vám budú stáť ozbrojení vojaci, tanky a najrôznejšie prekážky. Podarí sa vám utiecť a zachrániť sa?

Platforma: Browser, Windows PC

Ovládanie: Myš (Point and Click)

Autori: Viktor Kováč, Tomáš Rybár, Martin Stanček, Hey Emil

Time to Pack

Vo vašej krajine vypukla vojna. Máte obmedzený čas, aby ste si zbalili to najpotrebnejšie a vydali sa na útek. Čo si zbalíte? Čo necháte navždy doma? Otestujte si svoje schopnosti v rôznych podmienkach a scenároch.

Platforma: Windows

Ovládanie: Myš (Point and Click)

Tím: Baliči

Between the Siren's Call

Táto atmosferická adventúra vám priblíži prežívanie civilistov vo vojnou zmietaných oblastiach. Budete mať možnosť zažiť, aké to je skrývať sa pred bombardovaním a hľadať spôsoby, ako sa vysporiadať s neľahkými rozhodnutiami, ktorým musia ľudia vo vojne neustále čeliť.

Platforma: Windows

Ovládanie: Klávesnica, [H] pre nápovedu

Tím: The Last Minute

3 slová

Hra vás prevedie dňom, ktorý sa začal zistením, že v susednom štáte vypukla vojna. Vyskúšate si simuláciu hoaxu, náročného rozhovoru s rodičmi aj zmierenia sa s vlastnými pocitmi. Cieľom hry je pomôcť ľuďom spracovať takú mentálne náročnú situáciu, akou je vojna.

Platforma: Browser (HTML5)

Ovládanie: Myš (Point and Click)

Autor: Lady L

Disinfo-Checker

Vojny sa nevedú len na bojisku, ale aj v médiách a hlavách ľudí na oboch stranách frontu. Zahrajte si krátky kvíz a vyskúšajte si, či dokážete overiť pravdivosť tvrdení o ukrajinsko-ruskom konflikte alebo sa necháte nachytať propagandou.

Platforma: Windows

Ovládanie: Myš (Point and Click)

Tím: Struct9

Kým nebude neskoro

Príbeh vojaka, ktorý pod vplyvom propagandy príde o samého seba

Platforma:  Windows

Ovládanie: 

Tím:

Vaša hra

Vytvorili ste hru, ktorá by sa hodila do tejto zbierky? Dajte nám o tom vedieť!

Pravidlá

  • Vaša hra by mala byť nadčasová a všeobecne uplatniteľná na akýkoľvek vojnový konflikt
  • Hra by mala mať edukatívnu alebo spoločenskú pridanú hodnotu
  • Hra nemôže byť násilná, ani podporovať, zobrazovať alebo podmieňovať násilie
  • Hra takisto nemôže parodovať alebo zosmiešňovať predstaviteľov jednej či druhej strany konfliktu

Chcem podporiť

 

Možnosti finančnej pomoci

 

Mareena je organizácia, ktorá dlhodobo pracuje na začlenení cudzincov na Slovensku, aktuálne sa intenzivne venuje aj ľuďom z Ukrajiny: 

Kto pomôže Ukrajine je spoločná iniciatíva viac ako 30 neziskoviek. Primárne poskytuje humanitárnu pomoc na Ukrajine, no v prípade eskalácie konfliktu ponúka pomoc aj tým Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí budú hľadať bezpečie na Slovensku: 

ADRA Slovensko poskytuje humanitárnu pomoc ľuďom, ktorí sa v dôsledku rôznych katastrof ocitli v ohrození:

Človek v ohrození pôsobí na Ukrajine už dlhodobo. Momentálna zbierka zabezpečuje bezpečné ubytovanie, pitnú vodu, jedlo a psychologickú podporu: 

Depaul Slovensko vyzbieranými peniazmi pomáha kolegom z Depaul Ukrajina. Finančná pomoc im umožní ďalej pomáhať – nielen ľuďom na ulici, ale aj ďalším, ktorí kvôli vojne ušli alebo stratili svoj domov: 

Integra pomáha ľuďom na úteku priamo na Ukrajine alebo v okolitých štátoch, najmä v Poľsku a na Slovensku: 

IPčko poskytuje prostredníctvom krízovej linky odbornú psychologickú pomoc pre ľudí na úteku:

MAGNA pôsobí na Ukrajine od roku 2019 a v oblasti Luhanska a Donecka poskytuje zdravotnú starostlivosť:

Post Bellum zabezpečuje ochranu ľudí v boji nákupom nepriestrelných viest, prilieb, ďalších obranných pomôcok, ako napríklad rukavíc, okuliarov, topánok a špecifického zdravotníckeho materiálu, ktorý je potrebný pri vojnových zraneniach: 

Slovenský Červený kríž poskytuje prvú pomoc, asistuje v prípade potreby prepravy imobilných ľudí, pri podporných službách, poskytuje v rámci svojho mandátu službu Spájanie rodín v prípade, že v dôsledku konfliktu stratia kontakt so svojimi blízkymi: 

 


Možnosti dobrovoľníctva

Infopoint na bratislavskej Hlavnej Stanici je miestom prvého kontaktu mnohých ukrajinských utečencov so Slovenskom:

Zbierka pre Ukrajinu v Petržalke potrebuje ľudí na pomoc pri triedení vecí prinesených do zbierky v DK Zrkadlový háj:

Iniciatíve Pomoc zvieratám na hranici využije každú dobrovoľnícku ruku pri pomoci so zvieratami, ktoré so svojimi majiteľmi utekajú pred vojnou. Na priechode Vyšné Nemecké môžete pomôcť s veterinárnou starostlivosťou, ako s pomocou pre ukrajinské útulky.

Mareena pravidelne aktualizuje zoznam pracovných pozícií tak na samotných hraničných priechodoch, ako aj v Bratislave či Košiciach.

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine združuje ľudí, firmy a organizácie ochotné pomôcť všetkými možnými prostriedkami – materiálne, ubytovaním, dopravou či inou formou starostlivosti.

Chcem vedieť viac

Čoskoro sem pridáme materiály, s ktorými pracovali autori hier

Partneri

Organizátori

Partneri

Mediálni Partneri